• shrey rajvanshi

List of Selected Films for Diorama International Film Festival 2020

Updated: Jan 13



List of Selected Films in the International Competitive Section for Feature Films 'International Diorama'

  • Alive, directed by M Siebert

  • Beyond Memory, directed by Miguel Babo

  • Big Blue Sea, directed by Maya Wong, K F Yuen

  • Bozkir Look At The Birds, directed by Mehmet Tanrisever

  • Cardboard Clouds, directed by Sergio Hernandez Sanz

  • Catharsys Or The Afina Tales Of The Lost World, directed by Yassine Maroco Marroccu

  • Cry Of The Sky, directed by Shahram Qadir

  • From Love, directed by Ninad Mikovic



  • Gratefulness, directed by Salim Hamid

  • He Went, directed by Mehdi Esmaeili

  • I Married My Mother, directed by Domenico Costanzo

  • Iliana, directed by Vladimir Koyfman

  • Ms. Purple, directed by Justin Chon

  • Mystic Shrine Maiden, directed by Takeshi Sone

  • Nelly, directed by Marco Estrada Goya

  • Nobody Is Crazy, directed by Federico J. Ariona

  • Paradise Hotel, directed by Dainel Rehder Norman



  • Profondo, directed by Giuliano Giacomelli

  • Remember Our Dance, directed by Nariman Turebayev

  • Run, directed by Uche Chukwu

  • The Letterbox, directed by Rahman Mani

  • The Uncle, directed by Hyoung-Jin Kim

  • Three Little Dreams, directed by Chapour Haghighat

  • White Flowers, directed by Marco De Angelis

  • Your Color, directed by Maria Diane Ventura

  • Your Honor!, directed by Andres Puustusmaa




List of Selected Films in the International Competitive Section for Documentary Films 'Shorts Diorama'

  • At Home, directed by Luisina Anderson

  • 17/70/74, directed by Matija Munjiza Petrović

  • 24 Truths, directed by Selim Gribaa

  • 30K An Ounce, directed by Sagar Singh Sivaraman

  • A Celebration, directed by Mahsa Razavi

  • A Day Of Rain, directed by Julio Godefroy

  • Alexia, directed by Martin Basile

  • Barberry, directed by Adilet Baktybekov

  • Bhanumoti, directed by Asif Ul Islam

  • Bridge, directed by Vahid Hassanzadeh

  • Can You Bear Me?, directed by Julia Shuvchinskaya


  • Coda, directed by Lee Hsiang-Chun

  • Dirty Laundry, directed by Maxim Bessmertny

  • Eavesdropper, directed by Ahmet Tojac

  • Everybody Knows, directed by Siddhartha Nuni

  • Everything That Is Mine Is Yours, directed by Sofie Gällerspång

  • Fahrer - The Driver, directed by James Caley

  • Fever Queen, directed by Nick Cotrufo

  • Fuggiro Tanto Amore, directed by Raúl Lorite

  • Grasshopper, directed by Vladimir Karpychev

  • Grey Town, directed by Rishikeshwar Yogi

  • Hans Im Pech, directed by Rena Dumont



  • Home, directed by Emil Alfreð Emilsson

  • Hype, directed by Viktor Butok

  • Hypnosis, directed by David Trujillo

  • Irene, directed by João Martinho

  • Ivory Tower, directed by Qingxi Zhang

  • Kashti, directed by Hritik Sanghavi

  • La Ducasse, directed by Margaux Elouagari

  • La Mejor Mama Del Mundo, directed by Catalina Sandoval

  • Love Bytes, directed by Vicky Khandpur

  • Luntian, directed by Bryan Angelo Francisco Hocson

  • Marisol, directed by Zoe Salicrup

  • Marquet Place, directed by Annick Christiaens



  • Midnight Mirror, directed by Debanjan Majhi

  • Mila, directed by Andreas Vakalios

  • Morten's Choice, directed by Kasper Jacob Sejersen

  • Moth, directed by Shu Zhu

  • My Father Has Fangs, directed by Mathias Tenenbaum

  • My Life Is Like, directed by Rizwan Hussain

  • Naked Voice, directed by Deepankar Prakash

  • Pauline, directed by Junichi Shikano

  • Pickpocketer, directed by Somu Mitra

  • Prelude, directed by Gershon Sng

  • Presents, directed by David Pavlis



  • Race To Happiness, directed by Jessy Tonda

  • Rea, directed by Joanna Bielinski

  • Relicious, directed by Eugenio Villani, Raffaele Palazzo

  • Return, directed by Selman Deniz

  • Roses Are Yellow, directed by Aviaja Skotte

  • Salty, Sweet, directed by Péter Hajmási

  • Sam'ak Hearing Aid, directed by Hamid Yousefi

  • School Bus, directed by Ramazan Kılıç

  • Sense, directed by Diana Arias

  • Sobat- Along With, directed by Ganesh Dharmadhikari

  • Sound of Spring, directed by Li Jiayi



  • Square Of Freedom, directed by Ming-Wei Chiang

  • Stubborn As A Mule, directed by Victor Barges

  • Suicide Candidates, directed by Hamza Atifi

  • Sweet Discomfort of Missed Connections, directed by Hussen Ibraheem

  • Tapioca Diary, directed by Okado Takashi

  • Thaar, directed by Anand Khatana

  • The Die Is Cast, directed by Denis Soroka

  • The Orchard Dream, directed by Yonathan Wezeli

  • Who Is The Man?, directed by Rosine Kabore

  • Wild Will, directed by Alan King

  • Ya Ben, directed by Yaren Zara Berg



List of Selected Films in the International Competitive Section for Documentary Films 'Dox Diorama'

  • Afghanistan: Imprisoned And Free, directed by Vahur Liabia

  • Behind The Paradise, directed by Alain Chaviano Aldonza

  • Checker Tobi And Our Planet's Secret, directed by Martin Tischner

  • Coffin Decollete, directed by Nancy Kamal

  • Coral Woman, directed by Vahid Zarrabinasab

  • Deep Roots, directed by Johannes Franke

  • Doing It Sideways, directed by Anne Vingborg Hørlyck

  • Family Portrait, directed by Natalia Sergheev, Yulia Mikhailova

  • Freedom, directed by Chris Suqiasyan

  • I See In The Dark, directed by Alan King



  • In Seach Of Women, directed by Mojtaba Kuhkan

  • Kiruna- A Brand New World, directed by Greta Stocklassa

  • Lat, directed by Arjun Rajput

  • Linggih Aksara, directed by Ni Luh Putu Indra Dewi Anjani

  • Of Sand And Gold, directed by Raghed Charabaty

  • One Way, directed by Med Firas Chamem

  • Paw Prints, directed by Nebula Karkada

  • Portraits Of My Mother, directed by Tavo Ruiz

  • Shaman, directed by Otwin Biernat

  • Sharpnel, directed by Mohmmad krunz



  • The Metro Symphony, directed by Audy Zandri, Antoine Fountaine

  • The Outside In, directed by Hansa Thapliyal

  • The Power Of Passport, directed by Simona Carlino

  • The Sounds of Life, directed by Ori Di Vincenzo

  • The Weight Of Gold, directed by Vyesitzek, Milos Zmijewski & Oscar Diaz

  • Ticket To The Moon, directed by Veronika Janatkova

  • Tickets, Please!, directed by Astrid Serafini

  • Uzrock, directed by Arslan Veliev

  • Voice Of Siang, directed by Joor Baruah

  • Where Men And Eagles Live Together, directed by Ines Cristovao von Bonhorst



List of Selected Films in the Non-Competitive Section 'Fear Is The Key'

  • A Night In Hell, directed by Nikos Kourous

  • Crypt, directed by Vahid Zarrabinasab

  • Seance, directed by Johannes Franke

  • Stranger, directed by Dmitry Tomashpolsky

  • The Dark Cinema, directed by Pyae Zaw Phyo

  • The White Devil, directed by Ignacio Rogers

  • Tlamatinimes The Lords Of Thunder, directed by Andre Andrade



List of Selected Films in the Non-Competitive Section 'The Migrant Stories'

  • Life In A Shadow, directed by Mohammed Faizal

  • Never Forever, directed by Fabio Massa

  • Rabia And Olivia, directed by Shadab Khan

  • Sawah, directed by Adolf El Assal

  • Second Future, directed by A R Almalla

  • To Go Or Not To Go, directed by Reza Golchin & Alborz Poursayad

  • Yara, directed by Sean Wirz

489 views
  • White LinkedIn Icon
  • md_5af2d4c95ac7b

JOIN THE DIORAMA

FILM FESTIVAL​

EVENTS

FILM BAZAAR​
Others
Others

MAPS

POLICIES

FESTIVAL OFFICE

N94 Panchsheel Park, New Delhi 110017  | +91-11-49539587 | festival@diorama.in | +91-8368957929 Whatsapp

© 2018 by Diorama. Proudly created in India.